گواهینامه کمپر – گواهینامه پایه دو

خانه » بلاگ » گواهینامه کمپر – گواهینامه پایه دو

چه گواهینامه ای برای تردد با خودروی کمپر مورد نیاز است؟

گواهینامه پایه دو ؛ گواهینامه ی مورد نیاز برای سوار شدن و راندن ون کمپر می باشد. این گواهینامه برای خودرو هایی با ظرفیت حداکثر 15 نفر؛ و حمل بار با ظرفیت حداکثر 350 کیلو گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اطلاعات مربوط به شرایط استفاده از گواهینامه پایه دو؛ مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه کمپر و هزینه لازم برای دریافت گواهینامه پایه دو را در ادامه همین عنوان؛ تقدیم حضور شما عزیزان کرده ایم.

گواهینامه کمپر گواهینامه پایه دو

 

چه خودرو هایی را می توان با استفاده از گواهینامه پایه دو سوار شد؟

کمپرهایی که با گواهینامه پایه دو قابل استفاده هستند

برای رانندگی با خودروها نیمه سنگین مانند کامیون های کوچک یا همان مینی تراک، مینی بوس و ون های مسافربری و باربری و کمپر؛ ماشین های آتش نشانی، آمبولانس، وانت، کامیونت و خودرو های مسافربری دولتی؛ باید گواهینامه پایه دو داشته باشید. به این معنی که اگر شما قصد رانندگی با خاور یا ایسوزو را هم دارید؛ باید گواهینامه کمپر را دریافت کنید.

 

شرایط دریافت گواهینامه پایه 2 چیست؟

شرایط گرفتن گواهینامه پایه دو - گواهینامه کمپر

 1. ابتدا این که گواهینامه پایه سه داشته باشید؛ و از دریافت آن حداقل دو سال گذشته باشد.
 2. حداقل 6 ماه از اعتبار گواهینامه قبلی شما باقی مانده باشد.
 3. سن شما حداقل 23 سال باشد، زودتر از این سن گواهینامه پایه دو (گواهینامه کمپر) به شما تعلق نمی گیرد.

 

محدودیت های گواهینامه پایه دو چییست؟
  1. رانندگی با خودرو های مسافربری تا ظرفیت حداکثر 15 نفر
  2. رانندگی با خودروهای باربری با وزن بار حداکثر 350 کیلو گرم

 

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه پایه دو چیست؟

مدارک لازم برای گواهینامه پایه دو - گواهینامه کمپر

 1. برخورداری از گواهینامه پایه سه که تاریخ انقضای آن به پایان نرسیده باشد.
 2. شناسنامه و کارت ملی از جمله مدارکی هستند که به غیر از اصل آن ها؛ کپی آن ها نیز باید همراهتان باشد.
 3. همراه داشتن اصل گواهینامه پایه سه الزامی است.
 4. در صورت برخورداری از گواهینامه های دیگر از جمله گواهینامه پایه یک و گواهینامه موتور؛ اصل هر یک از این گواهینامه ها باید همراه شما باشد.
 5. کلیه مدارک، باید همراه با هشت قطعه عکس سه در چهار ارائه شوند.

 

هزینه دریافت گراهینامه پایه دو چه قدر است؟

هزینه آموزشگاه های مختلف بسته به سطح کاریشان با یک دیگر متفاوت است؛ اما یک عرف رایج و مشخص برای هزینه حدودی دریافت گواهینامه پایه دو وجود دارد. در زمان انتشار این مطلب روی وب سایت آر اس گروپ (مورخ آذر 1402)؛ مجموع کلی هزینه های لازم برای دریافت گواهینامه پایه دو چیزی بالغ بر یک میلیون و نیم می باشد.

لطفا برای مطالعه اطلاعات مربوط به تمدید گواهینامه پایه دو؛ بخش سوالات متداول در انتهای همین صفحه را مشاهده کنید.

 

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه کمپر بین المللی چیست؟

از آن جایی که تعدادی از مشتریان عزیز آر اس به گشت و گذار در خارج از مرز های کشور عزیزمان علاقه مند هستند؛ مدارک مورد نیاز جهت دریافت گواهینامه پایه دو بین المللی را نیز در این عنوان تقدیم حضورتان می کنیم.

برای این کار ابتدا باید شما عزیزان گواهینامه کمپر یا همان گواهینامه پایه دو خود را دریافت کرده باشید. در ادامه مدارک مورد نیاز جهت صدور گواهینامه پایه دو بین المللی را به شما معرفی می کنیم:

  • یک قطعه عکس سه در چهار رنگی
  • اصل گواهینامه پایه دو با حداقل میزان اعتبار یک ماه
  • کپی پاسپورت
  • کپی کارت ملی

لطفا برای مطالعه اطلاعات مربوط به تمدید گواهینامه پایه دو بین المللی؛ بخش سوالات متداول در انتهای همین صفحه را مشاهده کنید.

 

منابع مورد استفاده جهت ارائه این اطلاعات به شما عزیزان:

Azki.com

Karnameh.com

سوالات متداول و توضیحات تکمیلی

تفاوت های گواهینامه پایه دو و گواهینامه پایه سه چیست؟

همانطور که قطعا همه شما می دانید؛ گواهینامه پایه سه، گواهینامه ی اصلی برای راندن کلیه خودرو های سواری سبک و معمولی محسوب می شود. تفاوت گواهینامه پایه 3 و گواهینامه پایه 2 در نوع کاربری آن هاست. گواهینامه پایه دو برای خودرو های نیمه سنگین و اصطلاحا یک پایه سنگین تر از خودرو های سواری مورد استفاده قرار می گیرد.

خودرو های نیمه سنگین، خودرو هایی هستند که پیش تر هم به آن ها اشاره داشتیم. مواردی از جمله خودرو های آمبولانس و آتش نشانی، وانت بار، کامیونت، ون های باربری و مسافربری، ون های کمپر و دیگر موارد این چنینی. خاور، ایسوزو، ون اینرودز و ون هیوندای h350 نیز از جمله ماشین هایی هستند که برای رانندگی با آن ها به گواهینامه پایه دو احتیاج دارید.

آیا برای صدور گواهینامه پایه دو؛ می توانیم گروه خونی را بدون آزمایش اعلام کنیم؟

در صورت عدم برخورداری از مدرک معتبری که اعلام کننده گروه خونی ما باشد؛ می توانید با تکمیل فرم خود اظهاری؛ گروه خونی خود را اعلام نمایید. اما در صورت ارائه اطلاعات غلط درباره گروه خونی، کلیه تبعات و مسئولیت های آن به عهده خود شما خواهد بود.

شرایط عکس سه در چهار گواهینامه پایه دو
 1. عکس گرفته شده برای گواهینامه پایه دو کمپر باید بدون هیچ گونه لباس غیر رایج و اکسسوری گرفته شده باشد. عکس باید با لباس رایج و معمولی و بدون استفاده از کراوات و پاپیون ثبت بشود.
 2. در صورت عینکی بودن یا استفاده از هر نوع اکسسوری از جمله پیرسینگ و گوشواره؛ باید بدون استفاده از این اقلام برای گرفتن عکس گواهینامه کمپر ظاهر شوید.
 3. عکس گواهینامه پایه دو باید در حالت تمام رخ گرفته شود. عکس گرفته شده از خانم ها باید با رعایت کامل حجاب اسلامی بوده؛ و گردی صورتشان به طور کامل در تصویر مشخص باشد.
 4. در صورت اقدام برای تبدیل گواهینامه پایه سه به گواهینامه پایه دو؛ 6 قطعه عکس به جای 8 قطعه عکس مورد نیاز است. عکس ها باید در قطع سه در چهار و سیاه سفید باشند.
 5. هم چنین تصاویر مورد استفاده برای گواهینامه پایه دو؛ باید با تصاویر مورد استفاده برای گواهینامه پایه 3 متفاوت باشند. نمی توانید در فرایند صدور گواهینامه پایه دو از تصاویر مورد استفاده برای گواهینامه پایه سه استفاده کنید.
زمان مناسب برای تمدید گواهینامه پایه دو

گواهینامه کمپر تنها در صورت منقضی شدن قابل تمدید است. یعنی در زمان مراجعه به دفاتر پلیس به علاوه ی 10؛ حداکثر باید یک ماه از اعتبار گواهینامه پایه دو شما عزیزان باقی مانده باشد. البته دارندگان گواهینامه های قدیمی؛ می توانند زودتر از موعد مقرر برای انقضای گواهینامه، نسبت به تمدید آن اقدام کنند.

مدارک تمدید گواهینامه پایه دو چیست؟

مدارک مورد نیاز جهت تمدید گواهینامه پایه دو تقریبا شبیه به مدارک مورد نیاز جهت صدور و اخذ گواهینامه پایه سه هستند و تنها در چند مورد جزئی با یک دیگر تفاوت دارند:

 1. اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی از موارد الزامی هستند.
 2. در صورت وجود توضیحات تکمیلی در شناسنامه، یک کپی از بخش توضیحات شناسنامه مورد نیاز است که توسط ثبت احوال مهر شده باشد.
 3. اصل گواهینامه پایه دو جهت ارائه برای تمدید. در صورت مفقود یا مسروق شدن گواهینامه پایه دو؛ استعلام نیروی انتظامی مورد نیاز است.
 4. برخورداری از مدرک معتبری مثل کارت پایان خدمت و برگه آزمایشی که گروه خونی روی آن مشخص شده باشد.
 5. تصویر بیومتریک (به انگلیسی biometric) از چهره شخص متقاضی. در دفاتر پلیس به علاوه ی 10 و دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی؛ باجه هایی برای دریافت تصویر بیومتریک و انگشت نگاری کامل افراد متقاضی تعبیه شده است.
مراحل تمدید گواهینامه پایه دو
 1. در ابتدا؛ کار با مراجعه به دفاتر پلیس به علاوه ی 10 شروع می شود. با مراجعه به دفتر؛ درخواست تمدید گواهینامه پایه دو خود را صادر می کنید.
 2. پس از انجام درخواست تمدید گواهینامه پایه دو؛ برگه ی معاینه چشم شما صادر می شود. معاینه چشم شما باید تحت نظر چشم پزشک مورد اعتماد ناجا به انجام برسد.
 3. در صورت استفاده از لنز طبی، نیازی به تایید کاردان فنی نیست. تنها دریافت تاییدیه از پزشک مورد اعتماد ناجا الزامی می باشد.
 4. در صورت انجام عمل لیزیک پیش از تمدید گواهینامه پایه دو؛ دریافت تاییدیه پزشک مورد اعتماد ناجا الزامی است.
 5. متقاضیان بالای هفتاد سال، پس از انجام معاینه چشم پزشکی؛ نیاز به دریافت تاییدیه کارشناس فنی راهنمایی و رانندگی دارند تا تایید صلاحیت رانندگیشان مشخص شود.
 6. افرادی که پیش از تمدید گواهینامه پایه دو دچار نقص عضو شده اند؛ پس از انجام معاینه پزشکی، نیازمند دریافت تاییدیه کاردان فنی راهنمایی و رانندگی هستند.
 7. پس از به پایان رساندن مراحل تمدید گواهینامه پایه دو؛ تا زمان صدور گواهینامه که معمولا یک هفته الی ده روز پس از پایان کار است؛ یک رسید به شخص متقاضی ارائه می شود. متقاضی می تواند تا زمان دریافت اصل کارت گواهینامه پایه دو؛ از رسید مورد نظر به عنوان مدرکی دال بر همراه داشتن گواهینامه پایه دو استفاده کند.
هزینه تمدید گواهینامه پایه دو

در زمان انتشار این مطلب روی وب سایت آر اس گروپ (مورخ آذر ماه 1402)؛ کلیه هزینه های مورد نیاز جهت تمدید گواهینامه کمپر و دیگر گواهینامه ها چیزی در حدود صد هزار تومان یا کمتر می باشد.

تمدید گواهینامه بین المللی پایه دو

هم چنین شما عزیزان باید بدانید که گواهینامه بین المللی قابل تمدید نیست. پس از اتمام تاریخ انقضای گواهینامه بین المللی خود در هر یک از پایه های رانندگی؛ باید نسبت به ارائه مدارک و دریافت نسخه جدید از گواهینامه بین المللی خود اقدام نمایید.

لطفا به یاد داشته باشید که برای این کار نیاز است به کانون اتومبیل رانی مراجعه کنید. همراه داشتن اصل گواهینامه صادر شده قبلی تان؛ به همراه دیگر مدارک شناسایی که پیش تر به آن ها اشاره داشتیم از جمله اقدامات الزامی برای دریافت گواهینامه پایه دو بین المللی جدید شما می باشند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشان گذاری شده اند *

سبد خرید
Call Now Button