مجوز اتو کمپینگ برای خودرو کمپر چیست؟

خانه » بلاگ » مجوز اتو کمپینگ برای خودرو کمپر چیست؟

تغییر کاربری به کمپر چیست؟

وقتی یک خودرو ون مسافربری به کمپر ون مسافرتی تبدیل می‌شود؛ در حقیقت از کاربری مسافربری به کاروان مسافرتی تبدیل می‎‌شود. از نظر قوانین راهنمایی و رانندگی جمهوری اسلامی، ایران تغییر کاربری به حساب می‌آید.

از این‌رو هنگام تعویض پلاک، گفته می‌شود که خودرو بایستی به حالت استاندارد قبلی برگردانده شود؛ تا تعویض پلاک برای صاحب خودرو انجام شود. چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور؛ کم‌تر دیده شده است، که هنگام تردد خودروهای ون با پلاک شخصی (پلاک سفید) با کاربری کمپر؛ واحدهای مربوطه با آن مشکلی داشته باشند.

محدودیت‌هایی که شامل خودروهایی با پلاک عمومی می‌شود

اما خودروهای ون با پلاک عمومی (پلاک های زرد و غیره)، قطعا به دلیل عمومی بودن پلاک؛ دچار چالش‌هایی از جمله احراز هویت راننده در ایست بازرسی، می‌شوند. ممکن است حین سفرهای جاده‌ای کنترل‌های مختلف دیگری که مرتبط با تایید هویت راننده و  صاحب خودرو است را به انجام برسانند.

به عبارت دیگر، برای خودروهایی با پلاک عمومی؛ محدودیت‌های زیادی وجود دارد. محدودیت‌هایی از جمله؛ رانندگی فقط توسط مالک پلاک خودرو. اما چنین محدودیت‌هایی برای مالکین پلاک شخصی (پلاک سفید) اصلا وجود ندارد.

مجوز اتوکمپینگ برای ون کمپر

به چه خودروهایی کمپر گفته می‌شود؟

کمپر به هر خودرویی می‌گویند که امکانات اولیه برای تسهیل یک سفر را داشته باشد. امکاناتی مانند جایی برای خواب و استراحت؛ و یا امکانات و شرایط پخت و پز برای یک روز کامل یا حتی بیشتر. این همان دسته‌بندی خودرویی می‌باشد که نیازمند مجوز اتوکمپینگ برای تردد در جاده‌های کشور می‌باشد.

این خودروها می‌توانند از سواری کوچک باشند؛ تا تریلی‌ها و اتوبوس‌های بزرگ آن هم در کلاس‌های مختلف. شاید این خودروها تعاریف پیچیده‌ای داشته باشند؛ اما در کلیت داستان، یک سری ویژگی‌های شاخص دارند.

برای دریافت و مطالعه اطلاعات بیشتر در زمینه انواع خودروهای کمپر؛ شما عزیزان می‌توانید به عنوان انواع کمپرهای ایران و جهان مراجعه کنید.

 

ماشین‌های رایج مورد استفاده در ایران برای تولید خودروهای کمپر با مجوز اتوکمپینگ

اما مسئله‌ای که در ایران جا افتاده است؛ استفاده از کتگوری ون مسافربری و باری؛ یا خودروهای مشابه آن، برای تولید خودروهای کمپر است. خودرویی که امکانات پخت و پز و شست و شو و خواب را به ما می‌دهد. این موارد خودروهایی هستند که مشمول دریافت مجوز اتوکمپینگ می‌باشند.

بنابراین به هر خودرویی که دارای چنین خصوصیات و امکانات اولیه‌ای باشد؛ کمپر می‌گویند. اگر اتاقکی هم به آن وصل باشد، نام کاروان را به خود می‌گیرد. و پس از آن به جای نام کمپر، نام کاروان کمپر به خودرو مورد نظر تعلق می‌گیرد.

کاربری اتوکمپینگ در سند ون کمپر

چگونه می‌توانیم برای خودروهای کمپر، مجوز و کاربری اتوکمپینگ دریافت کنیم؟

 از سال 1400 ما در آر اس گروپ – RSIGP، این امکان را برای مشتریان عزیزمان فراهم کرده‌ایم تا ماشین‌های کمپرشان را با مجوز اتوکمپینگ دریافت کنند. این امکان با همکاری شرکت سروش دیزل مبنا به انجام رسیده است که وارد کننده و گارانتی‌کننده خودروهای ون هیوندای H350 در ایران می‌باشد.

مشتریان ما از این امکان برخوردارند که خودروهای صفر کیلومتر فاقد پلاک ( یا اصطلاحا کاردکس) را پس از تجهیز و تغییر کاربری به کمپر؛ با ذکر کاربری اتوکمپینگ به طور رسمی در کارت و سند خودرو، دریافت کنند.

مجوز اتوکمپینگ در سند ون کمپر

آیا خودروی کارکرده را می‌توان به پلاک اتوکمپینگ تغییر کاربری داد؟

 خیر، این قابلیت فقط برای خودرو های فاقد پلاک و به اصطلاح کارتکس فعال می‌باشد. خودروهای کارکرده، که قبلا با کاربری‌های متفاوت سند و پلاک دریافت کرده‌اند، دیگر قابلیت تغییر کاربری و دریافت پلاک اتوکمپینگ را ندارند.

کاربری اتوکمپینگ در کارت ماشین ون کمپر

آیا تبدیل خودروی با سند اتوکمپینگ، به حالت ساده و مسافربری 13+1 امکان‌پذیر است؟

 خیر، همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد؛ وقتی کاربری یک خودرو، یک بار در برگه سبز و در سیستم راهنمایی و رانندگی ثبت می‌شود، دیگر امکان تغییر کاربری خودرو مورد نظر وجود ندارد.

برای مثال اگر کاربری خودرو، مسافربری 13+1 ثبت شود، تا آخرین روزی که از این خودرو استفاده می‌شود؛ همین کاربری برای خودرو مورد نظر باقی خواهد ماند.

طبیعتا کاربری خودرو کمپینگ نیز روی هر تعدادی ثبت شود؛ تا پایان نیز باید روی همان تعداد بماند. اگر کاربری اتوکمپینگ 4 نفره ثبت شود، تا آخرین روز استفاده از آن خودرو؛ همین کاربری در سند خودرو باقی می‌ماند و امکان تغییر کاربری برای خودرو مورد نظر وجود ندارد.

 

*لطفا اگر اطلاعات ارائه با قوانین و مقررات فعلی در ارتباط با مجوز اتوکمپینگ خودرو مغایرت دارد؛ با نوشتن اطلاعات صحیح در بخش کامنت‌های این پست، ما را در ارائه اطلاعات بروز و صحیح به کاربران یاری کنید.*

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشان گذاری شده اند *

مطالب مرتبط

 • همه
 • آفرود
 • تجهیزات کمپر
 • تشریفات
 • خدمات خاص
 • کمپر
 • همه
 • آفرود
 • تجهیزات کمپر
 • تشریفات
 • خدمات خاص
 • کمپر
سبد خرید
Call Now Button