انواع ماشین‌های کمپر در ایران و جهان

خانه » بلاگ » انواع ماشین‌های کمپر در ایران و جهان

ماشین کمپینگ یا کمپر چیست؟

قطعا اولین سوالی که ممکن است برای خیلی از ما به وجود بیاید این است که اصلا کمپر چیست؟ شاید بسیاری از ما با مفهوم کمپینگ آشنایی داشته باشیم؛ و حتی ممکن است بازه‌ی زمانی خاصی از زندگی خود را به کمپینگ پرداخته باشیم. اما بهتر است برای شناخت کمپر یا بهتر از بگوییم خودروی کمپر، کمی با ما همراه باشید تا جزئیات دقیق‌تری را در اختیارتان بگذاریم.

کمپر به هر خودرویی می‌گویند که امکانات اولیه برای تسهیل یک سفر کمپینگ را در خود داشته باشد. امکاناتی مانند جایی برای خواب و استراحت؛ یا امکان انبار کردن آذوقه و پخت و پز برای یک روز کامل یا حتی بیشتر. اغلب در فیلم‌های سینمایی شاهد ماشین‌های کمپری هستیم که افراد از امکانات رفاهی شبیه یه یک خانه در آن بهره‌مند هستند تا راهی سفرهای کمپینگ شوند.

این خودروها به خانه اتومبیلی، خانه متحرک مسافرتی و یا اتوکمپینگ شهرت دارند. همچنین کمپر ون، کمپر ون مسافرتی و کاروان کمپر از دیگر نام‌های آن‌ها محسوب می‌شود. در میان این خودروها، مدل‌های متعددی وجود دارند که با هم فرق دارند. به همین دلیل در این عنوان، تعدادی از بهترین کمپرهای رایج برای سفرهای کمپینگ را به شما عزیزان معرفی می کنیم.

این خودروها به خانه اتومبیلی، خانه متحرک مسافرتی و یا اتوکمپینگ شهرت دارند. در میان این خودروها مدل های متعددی وجود دارد که با هم فرق دارند؛ به همین دلیل در این مقاله تعدادی از بهترین کمپرها برای سفر را به شما معرفی می کنیم.

کمپینگ خانوادگی با کاروان کمپر هیوندای H350

تجربه سفر و زندگی کمپینگ در ون کمپر

سفری با یک خودرو که هم زندگی کردن در آن راحت است؛ و هم رانندگی با آن هیجان‌انگیز. اما باید خودرویی باشد که تماما در آن احساس راحتی کنید. اساسا چه چیزی باعث می‌شود زندگی کردن در یک خودرو راحت شود؟

بهترین کمپرها برای سفر، آن‌هایی هستند که از مخازن سوخت و قدرت موتوری کافی برخوردارند. ضمن برخورداری از فضای خوب، بتوان بدون خم شدن در آن حرکت کرد! در این عنوان تعدادی از بهترین کمپرهای مناسب برای سفر و زندگی را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد. باهم سفری خواهیم داشت به دنیای بهترین کمپرهای ایران و جهان!

انواع ماشین های کمپینگ

ماشین‌های کمپر به دو گروه موتوردار و بدون موتور تقسیم‌بندی می‌شوند. حتما با خود می‌گویید چطور می‌توان با یک خودروی بدون موتور به سفر رفت؟ در ادامه به آن خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

کمپرهای موتور هوم

در میان انواع ماشین‌های کمپر، دسته‌ای وجود دارد که با عنوان موتورهوم – Motorhome، کاروان، کمپر یا RV شناخته می‌شود. این دسته از وسایل نقلیه به نوعی یک خانه متحرک می‌باشند و تقریبا از تمامی امکانات لازم برای یک زندگی ساده در طول سفرهای طولانی کمپینگ برخوردار هستند.

همانگونه که از اسم این کمپرها پیداست؛ توانایی تبدیل کردن آن‌ها به خانه دوم وجود دارد. معمولا موتور هوم‌ها، ماشین‌های ون یا اتوبوسی هستند؛ که فضای داخلیشان را با استفاده از متریال و وسایل مختلفی تغییر داده و عایقشان می‌کنند.

تغییراتی در شاسی‌های این خودروها صورت می‌گیرد و بر اساس نقشه‌ای هوشمندانه؛ تجهیزات مورد نیاز برای یک خانه تقریبا کامل در آن‌ها جای داده می‌شود. همچنین در صورت لزوم، تغییراتی در سیستم نورپردازی خودرو ایجاد شده و فضای مناسب برای حمام و دستشویی و مخازن آب و فاضلاب و سوخت بک آپ نیز به آن‌ها اضافه می‌شود؛ تا خودرویی کاملا مناسب برای کمپینگ ساخته شود.

ماشین کمپر چیست؟

قطعا اولین سوالی که ممکن است برای خیلی از ما به وجود بیاید این است که اصلا کمپر چیست؟

کمپر به هر خودرویی می‌گویند که امکانات اولیه برای تسهیل یک سفر کمپینگ را در خود داشته باشد؛ مانند جایی برای خواب و استراحت و یا امکانات پخت و پز برای یک روز کامل یا حتی بیشتر. اغلب در فیلم‌های سینمایی شاهد ماشین‌های کمپری هستیم که افراد از امکانات رفاهی شبیه یه یک خانه در آن بهره‌مند هستند.

این خودروها به خانه اتومبیلی، خانه متحرک مسافرتی و یا اتوکمپینگ شهرت دارند. در میان این خودروها مدل‌های متعددی وجود دارند که با هم فرق دارند؛ به همین دلیل در این مقاله تعدادی از بهترین کمپرها برای سفر را به شما عزیزان معرفی می کنیم.

سفر با یک خودرو که هم زندگی کردن در آن راحت بوده و هم رانندگی با آن، هیجان‌انگیز است. اما باید خودرویی باشد که تماما در آن احساس راحتی کنید. اساسا چه چیزی یک خودرو را برای زندگی مناسب می‌سازد؟

بهترین کمپرها برای سفر، آن‌هایی هستند که مخازن سوخت و قدرت موتورشان کافی است و ضمن برخورداری از فضای خوب، می‌توان بدون خم شدن در آن حرکت کرد! در این مقاله با فهرستی از بهترین کمپرها برای سفر آشنا شوید.

خانه های موتوری کلاس A یا موتورهوم - Motorhome مخصوص کمپینگ

خانه های موتوری کلاس A یا موتورهوم – Motorhome

خانه‌های موتوری کلاس A بسیار کارآمد و جادار هستند. معمولا آشپزخانه، حمام، وسایل سرگرمی، سیستم گرمایش و تهویه هوای مرکزی دارند. کشوهای تعبیه شده در بخش‌های مختلف فضای ون، فضای اضافی را تبدیل به فضای قابل استفاده برای سرنشینان می‌کنند.

بسته به نقشه و مدل کمپر مورد نظر، خانه‌های موتوری کلاس A به صورت استاندارد هشت نفر را در خود جای می‌دهند. مراقبت مستمر، اندازه بزرگ و قیمت بالا از معایب خانه‌های موتوری کلاس A هستند. موتورهوم‌ها گران قیمت هستند و گاهی جزو اسباب‌بازی‌ها و وسایل تجملاتی میلیاردرها به حساب می‌آیند.

در مدل‌های بسیار لوکس ماشین کاروان، حتی جای خودرو هم طراحی شده است. به صورتی که شما می‌توانید خودرو معمولی خود را هم با خود به سفر ببرید؛ و هرکجا که از سواری با کمپر موتورهوم خسته شدید، آن را پارک کنید؛ و با ماشین معمولی خود مسیر را ادامه دهید و گردش مناسبی در محیط داشته باشید.

سوخت رایج این نوع از موتورهوم‌ها گازوئیل یا بنزین است. موتور مدل‌های جدید نیز به صورت هیبرید، هم با سوخت کار می‌کند و هم با برق شارژ می‌شوند.

کاروان های کلاس B یا کمپر ون - Camper Van مخصوص کمپینگ

کاروان های کلاس B یا کمپر ون – Camper Van

شاید محبوب‌ترین نوع کمپر، کمپر ون ها باشند. همان فولکس واگن‌های قدیمی، خوشگل و رنگارنگ که نمای عکس‌های گرفته شده در سفر را بسیار جذاب‌تر می‌کنند. همان مدل‌هایی که قسمت بالاییشان تخته‌های موج‌سواری و دوچرخه‌ها را جای می‌دهند؛ یا می‌توانید روی سقف‌شان صندلی بگذارید و غروب خورشید را مشاهده کنید.

کمپرهای گروه B نسبت به مدل قبلی یعنی کمپرهای کلاس A که در بخش قبلی توضیح دادیم؛ کوچک‌تر هستند. این خودروها برای سفرهای داخلی و خارجی مناسب می‌باشند. از آنجایی که مدل‌های متنوع صفر کیلومتر کمپر ون در سایزهای مختلفی در کشور وجود دارند؛ کاربرد آن بسیار بیشتر از حد انتظار می‌باشد.

این کلاس نیز نیروی محرکه خود را از موتور می‌گیرد؛ و معمولا از تجهيزات کامل و جمع و جور برای زندگی برخوردارند. تجهیزاتی از جمله تخت خواب، آشپزخانه، سیستم روشنایی، باتری‌هایی علاوه بر باتری موتور، سولار پنل یا همان صفحات خورشیدی، آبگرم کن، حمام، دستشویی و سیستم گرمایشی و سیستم سرمایشی متمرکز و غیر متمرکز.

این کمپر ون‌ها براساس سایز و نوع به چند دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم؛ و  در اروپا، به خصوص ار انگلستان کاربرد فراوانی دارند.

این طبقه‌بندی‌ها عبارت‌اند از:

A-Class (AC)، Overcab (OC)، Low Profile (LP)، High Top (HT)، Rising Roof (RF)، Dismountable (DM)، B-Class (BC).

انواع کمپر ون ها در ایران بر اساس ابعاد و سایز

انواع ون­‌های موجود در بازار خودرو به دلیل فضای مناسب و بزرگی که دارند؛ و نیز کاربردهای­ متفاوتی که دارند؛ از طرفداران خاص خود برخوردار هستند. بیشتر این طرفداران کسانی هستند که تمایل به سفر با اتومبیل شخصی دارند.

شما باید ماشینی را انتخاب کنید، که خواسته­ی شما را تا حد زیادی برآورده کند. در این مقاله ما شما را با انواع ون‌هایی که در بازار ایران با قیمت مناسب­تری در دسترس هستند؛ و نیز مشخصات و ویژگی­های هر کدام از آن‌ها به اختصار آشنا می‌کنیم؛ تا در صورتی که قصد خرید یکی از انواع ون را دارید با چشمی باز انتخاب کنید و انتخابی مطمئن داشته باشید.

کمپر ون هیوندای H350 مخصوص کمپینگ

کمپر ون های سایز بزرگ
ون هیوندای H350

یکی از انواع ون­‌های موجود در بازار ایران که به صورت صفر کیلومتر برای خرید موجود است؛ هیوندای H350 است. این ون ساخت کشور کره جنوبی می­باشد؛ و در دو نوع باری و مسافربری عرضه می­شود. نوع مسافربری آن ظرفیت 17 سرنشین و نوع باری آن ظرفیت حمل بار 2430 کیلوگرم را در محور عقب خود دارد.

در ساخت آن از فولاد بسیار مستحکمی استفاده شده و قدرت موتور آن 17 اسب بخار می­باشد و دارای 6 دنده است. این ون توسط شرکت سروش دیزل مبنا در ایران عرضه می­شود؛ که پارتنر رسمی آر اس گروپ – RSIGP می‌باشد.

کمپر ون وانا مخصوص کمپینگ

کمپر ون سایز متوسط
ون وانا

یکی دیگر از انواع ون که می­تواند گزینه‌­ی انتخابی شما برای کمپر باشد، ون وانا است. این خودرو در اصل چینی است و در چین با نام فوتون MPX-S CLASS آن را می­شناسند؛ اما در ایران  توسط ایران خودرو مونتاژ شده و با نام ون وانا به بازار عرضه شده است.

این ون هم می­تواند برای استفاده شخصی و هم برای تاکسیرانی مورد استفاده قرار بگیرد. این ون ظرفیت 14 سرنشین را دارد. از گیربکس پنج دنده برخوردار است. وزن خالص آن 2160 کیلوگرم است و سرعت آن حداکثر به 145 کیلومتر در ساعت می­رسد.

کمپر ون اینرودز مخصوص کمپینگ

کمپر ون سایز کوچک
ون اینرودز

ون اینرودز که جدیدا توسط  گروه بهمن موتور  رونمایی شده است، یکی از جدیدترین اعضای این خانواده در کشورمان محسوب می‌شود. قیمت این ون نسبت به امکانات و یژگی‌هایی که از آن برخوردار است؛ معقول و رقابتی می‌باشد.

ون اینرودز از ساخته‌های دانگ فنگ چین است و از نام تجاری C35 برخوردار است. پس از منتاژ و تغییر نام توسط بهمن موتور؛ در ایران با نام ون اینرودز بهمن موتور وارد بازار شده است. این خودرو از یک موتور یک و نیم لیتری (1600 سی سی) برخوردار است.

موتور این خودرو چهار سیلندر است و از سیستم تنفس طبیعی خودرو برخوردار است. بالاترین قدرت تولیدی موتور این خودرو برابر با صد و پنج اسب بخار است و بیشترین گشتاور آن صد و چهل نیوتُن متر می‌باشد. ظرفیت استاندارد بارگیری ون اینرودز به دو تُن می‌رسد و تقریبا از ظرفیت ضعیفی برخوردار است.

سرعت ماکسیمام اینرودز برابر با صد و چهل کیلومتر است. این عامل نشان از ضریب سنگین گیربکس این خودرو دارد. در نتیجه وجود این مکانیزم در این خودرو، توان اندک ون اینرودز در پیشرانه برای شروع حرکت یا در دنده‌های مختلف؛ مشکل‌ساز نخواهد شد.

مصرف سوخت این ماشین حدود هفت و نه دهم لیتر در هر صد کیلومتر می‌باشد. این مقدار برای خودرویی با حجم موتور یک و نیم لیتر زیاد است اما برای خودرویی با ظرفیت بارگیری دو تُن؛ بسیار قابل قبول است.

تراک کمپر وانت یا کامیونت

تراک کمپر وانت یا کامیونت

این نوع از کمپرها بر روی یک خودرو دوکابین سوار می‌شود. کابین این نوع کمپر، معمولا از جنس چوب، فلز و فایبرگلاس هستند. کسانی که وانت یا کامیونت دارند و دوست دارند هر لحظه به دل جاده بزنند از این نوع کمپر استفاده می‌کنند.

تراک کمپر وانت مخصوص کمپینگ

مدل‌های مختلفی از تراک کمپر وجود دارد، و معمولا این اتاقک‌ها از خودرو جدا می‌شوند. این مدل مناسب کسانی مناسب است که می‌خواهند هزینه کمتری برای تبدیل کردن خودروی خودشان به خانه رویایی‌شان هزینه کنند. در این اتاقک‌ها آشپزخانه، سرویس بهداشتی، اتاق نشیمن و جای خواب وجود دارد که برای یک سفر کمپینگ تفریحی چند روزه با خانواده مناسب می‌باشد.

عزیزانی که این نوع کمپر را خریداری می‌کنند، افرادی هستند که در دل کوه و جنگل و مناطق صعب‌العبور دیده می‌شوند؛ و لذت ماندن در طبیعت را با هیچ‌چیز عوض نمی‌کنند. اگر صاحب یک وانت یا کامیونت هستید؛ و قصد استفاده از تراک کمپرها را دارید، بسته به امکانات و طراحی اتاقک، قیمت تراک کمپرهای کمپینگ برای شما با یکدیگر متفاوت هستند.

تریلر کمپر ون مخصوص کمپینگ

کمپ های تریلر (کاروان کِشنده)

این نوع از کاروان‌ها فاقد موتور – Motorless هستند و معمولا به یک خودرو متصل می‌شوند. کمپرهای تریلری دو نوع دارند، معمولی و Fifth-wheel Trailer شامل این موارد هستند. تریلر معمولی، مستقیما به خود ماشین متصل می‌شود.

اما نوع  Fifth-wheel Trailer توسط یک کِشنده به ماشین متصل می‌شوند و بخشی از وزن‌شان روی کشنده می‌افتد. اولین مشکل این نوع از کمپرها این است که شما باید خودتان یک ماشین قوی و شاسی‌بلند آفرودی خوب داشته باشید تا بتوانید کمپرهای تریلری سنگین را بکشید؛ و در طول سفر کمپینگ مشکلی برای شما پیش نیاید.

کاروان کمپر موتورلِس مخصوص کمپینگ

البته در آمریکا این نوع ماشین کاروان طرفداران بسیاری دارد. خالی از لطف نیست که بدانیم Eminem رپر معروف امریکایی که از شهرت جهانی برخوردار است نیز؛ دوران نوجوانی خود را در این سری ساخت از کمپر تریلرها زندگی می‌کرده است. این موضوع به وضوح در فیلم 8mile قابل مشاهده است.

قدرت مانور این نوع از کمپر تریلرها به دو نوع تک محور و دو محور تقسیم می‌شود. برخی از کمپر تریلرها برای مصارف خاصی طراحی می‌شوند. مثلا برای فروش بستنی، دکه‌های اغذیه فروشی، ساندویچ فروشی و غیره. اگر به خیابان‌ 30 تیر رفته باشید، می‌توانید انواع مختلفی از این کمپرها را در آنجا ببینید.

کاروان قطره اشکی مخصوص کمپینگ

کاروان های قطره اشکی (Teardrop Trailer)

این مدل از کاروان‌های کمپینگ، یکی از کوچک‌ترین مدل‌های کاروان بوده و اغلب شکلی همانند قطره دارد. این نوع کاروان عمدتا نقش یک چادر مسافرتی را ایفا می‌کنند. این کاروان‌ها را می‌توان به راحتی توسط اتومبیل یا حتی موتورسیکلت بکسل کرد. وزن پایین، طراحی آیرودینامیک، قیمت مناسب و البته تولید با استفاده از مواد سبک؛ شرایطی را ایجاد کرده تا یک انتخاب ایده آل برای استفاده کوتاه مدت و انتخابی مقرون به صرفه محسوب شوند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشان گذاری شده اند *

سبد خرید
Call Now Button