نصب تجهیزات کمپر روی خودرو سواری و آفرود

خانه » بلاگ » نصب تجهیزات کمپر روی خودرو سواری و آفرود

نصب تجهیزات کمپر روی خودرو سواری و آفرود

نصب تجهیزات کمپر روی سواری و آفرود

گاهی اوقات برای رسیدن به مقصد در سفرهای جاده‌ای؛ باید از مسیرهای صعب‌العبور، مانند جاده‌های کوهستانی، رودخانه، مسیرهای ناهموار و دیگر موانع طبیعی عبور کرد. در چنین شرایطی باید از خودروهای آفرود یا سواری خاص استفاده کنید. کمپ کردن در این مناطق نیز نیازمند نصب تجهیزات کمپر روی خودرو است.

چرا که ون کمپر به دلیل محدودیت‌هایی که دارد، قادر به حرکت در این جاده‌ها نیست. اما از طرفی در صورت تمایل داشتن به انجام سفر کمپینگ؛ به امکاناتی مشابه تجهیزات قابل نصب روی ون کمپر نیاز پیدا خواهید کرد.

عده زیادی از افراد نیز هستند که به کمپینگ و تجهیزات آن علاقه‌منداند؛ اما قصد خرید ون کمپر را ندارند. در این عنوان نصب تجهیزات کمپر روی خودرو آفرود و نصب تجهیزات کمپر روی خودرو سواری را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کدام تجهیزات کمپر روی خودرو سواری نصب می‌شوند؟

علاقه‌مندان به سفرهای کمپینگ، همواره به دنبال بروزترین و کاربردی‌ترین تجهیزات کمپینگ برای سفرهای خود هستند. یکی از بهترین اقدامات برای این کار؛ نصب کردن تجهیزات کمپر روی خودروهای سواری و نصب تجهیزات کمپر روی خودرو آفرود است.

تجربه یک سفر کمپینگ با خودروی سواری یا خودروی آفرود؛ می‌تواند تبدیل به هیجان‌انگیزترین تجربه شما نسبت به دیگر سفرهای کمپینگ زندگیتان شود. با استفاده از تجهیزات استاندارد، باکیفیت، مناسب و کاربردی؛ می‌توانید خودروی سواری یا خودروی آفرود خود را به یک مینی کمپر تمام عیار تبدیل کنید.

در ادامه به بررسی کلیه امکانات و تجهیزات قابل نصب کمپر روی خودروهای سواری و خودروهای آفرود؛ خواهیم پرداخت. در ادامه به بررسی مختصر هر یک از تجهیزات کمپر قابل نصب روی خودروی آفرود و سواری می‌پردازیم.

کدام تجهیزات کمپر روی خودرو سواری نصب می‌شود؟

تعویض صندلی‌ها

یکی از مهم‌ترین مسائل ممکن در طول سفرهای کمپینگ، محل استراحت و خوابیدن افراد است. این محل علاوه بر راحت بودن، باید امن هم باشد؛ تا سلامت افراد، در طبیعت به خطر نیفتد. یکی از ویژگی‌های ون کمپر، برخورداری از فضای مناسب در کابین داخلی خودرو؛ برای خوابیدن و استراحت کردن است.

هم‌چنین وجود تخت خواب کمپر در کابین داخلی نیز؛ استراحت و خواب در ون کمپر را بسیار آسان‌تر می‌کند. از آنجایی که در کابین داخلی خودرو آفرود یا سواری، چنین فضا و امکاناتی وجود ندارد؛ نیاز به تعویض صندلی‌ها به میان می‌آید.

نصب تخت خواب

چگونه نصب تخت خواب کمپر روی خودرو سواری یا آفرود صورت می‌گیرد؟ با انجام تغییرات بسیار کمی، خودرو آفرود یا سواری شما؛ می‌تواند از محل خواب و استراحت در طول سفر کمپینگ، برخوردار باشد.

برای تبدیل خودرو سواری یا آفرود به کمپر؛ می‌توانید از یک‌سری صندلی خاص استفاده کنید. این صندلی‌ها، اغلب در قسمت عقب خودرو کار گذاشته می‌شوند؛ و پشتی آن‌ها کاملا صاف است.

با خواباندن پشتی صندلی‌های عقب، یک فضای نسبتا باز و مسطح؛ در عقب خودرو شما ایجاد می‌شود. بسته به نوع خودرو؛ امکان ایجاد جای خواب تا ظرفیت حداکثر دو نفر؛ در اختیار شما قرار می‌گیرد.

به دلیل مسطح بودن سطح پشتی این صندلی‌ها، با پهن کردن یک تشک؛ می‌توان آن را به یک تخت خواب نرم و راحت تبدیل کرد؛ و از استراحت کردن و خوابیدن در دل طبیعت لذت برد.

باتری اضافی و پریز برق

یکی از مواردی که در سفرهای کمپینگ چند روزه به آن نیاز پیدا می‌کنید؛ تامین نیروی برق کافی برای رفع نیازهای برقی در طول سفر است. با نصب باطری‌های اضافه کمپر روی خودرو سواری یا آفرود؛ می‌توانید انرژی برق خود را برای مدت محدودی تامین کنید.

هم‌چنین می‌توانید درون خودرو سواری یا آفرود خود؛ پریز برق تعبیه کنید و از انرژی برق ذخیره شده درون این باتری‌ها استفاده کنید. از این انرژی می‌توانید برای روشن کردن محیط کمپ در شب؛ و یا پخت و پز استفاده کنید.

هم‌چنین می‌توانید دیوایس‌های الکترونیک خود را از جمله تلفن همراه و لپتاپتان را با استفاده از این سیستم شارژ کنید. علاوه بر این یک مودم اینترنت همراه هم با استفاده از برق باتری‌های اضافی خودرو نیز قابل استفاده است.

پنل خورشیدی

تامین برق با استفاده از پنل خورشیدی، یکی از مهم‌ترین فاکتورهاییست که برای استفاده از آن به سراغ نصب تجهیزات کمپر روی خودرو می‌رویم. همراه داشتن باطری برای تامین نیروی برق، بسیار مفید و کارآمد است؛ اما این باتری‌ها نیز پس از مدتی استفاده تخلیه می‌شوند.

علاوه بر این، نیروهای حاصل از دینام خودرو تنها برای شارژ و دشارژ کردن سیستم الکترونیکی فابریک خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه، یکی از راهکارهای بسیار مفید برای مقابله با مسئله تخلیه باطری‌های زاپاس؛ استفاده از پنل خورشیدی است.

با نصب پنل های خورشیدی روی خودرو؛ می‌توان در ساعات روشن روز، از انرژی خورشید استفاده کرده. انرژی حاصل از نور خورشید که از طریق سولار پنل دریافت می‌شود؛ پس از رفع نوسان توسط تبدیل‌کننده‌های جریان برق، در باتری‌ها ذخیره می‌شوند.

تامین غذا و پخت و پز

یکی از مسائلی که همواره در کمپینگ با آن مواجه هستیم، تامین غذا، و خورد و خوراک است. حل این مسئله نیز با چالش‌هایی همراه است. یکی از این چالش‌ها، هزینه بالای خرید غذا از رستوران‌های بین راهی است.

یکی از دلایلی که افراد به سفر با ون کمپر، یا تبدیل خودرو سواری به خودرو کمپر روی می‌آورند، کاهش هزینه‌های سفر؛ مانند هتل و خورد و خوراک است. لذا خرید غذا در طول سفرهای کمپینگ چند روزه؛ اصلا ایده‌ی مناسب و مقرون به صرفه‌ای محسوب نمی‌شود.

از طرفی ممکن است قصد داشته باشید برای چند روز در طبیعت کمپ کنید و مدتی از شهر دور باشید. رفت و آمد مکرر به شهر برای تامین غذا در طول مدت زمان کمپ کردنتان؛ خسته کننده و طاقت‌فرسا خواهد بود. در نتیجه بهترین کار، آشپزی در طول سفر و در محلی است که در آن کمپ کرده‌اید.

نصب اجاق برقی کمپر

برای این‌کار، می‌توانید از نصب اجاق برقی کمپر روی خودرو استفاده کنید. همیشه روشن کردن آتش برای پخت و پز امکان‌پذیر نیست. هم‌چنین استفاده از پیک‌نیک‌های گازی، به‌خصوص در سفرهای کمپینگ، ممکن است بسیار خطرساز باشد.

بهترین و بی‌خطرترین راهکار، استفاده از اجاق برقی کمپینگ است. اجاق برقی کمپینگ به دلیل برخورداری از سایز کوچک آن، به راحتی در صندوق عقب یا قسمت پشتی خودرو آفرود؛ قرار می‌گیرد. این اجاق با اتصال به باطری‌های زاپاس خودرو شما؛ قابل استفاده خواهد بود.

حمام و دوش سیار

برای برخی افراد، رعایت نظافت شخصی در طول سفر بسیار مهم است. همین موضوع باعث شده تا درون ون کمپر یک حمام و سرویس بهداشتی تعبیه شود. اما این مسئله تنها به ون کمپر محدود نمی‌شود.

با استفاده از یک‌سری تجهیزات خاص، می‌توانید در خودرو شخصی خود یک حمام سیار داشته باشید. این وسیله از یک مخزن آب تمیز، به همراه یک پمپ کوچک و یک دوش تشکیل شده است.

برای استفاده از آن، کافیست قسمت دوش آن را در بالای سر خود به وسیله یک شاخه درخت؛ یا هر جسمی که در ارتفاعی بلندتر از قد شما باشد؛ نصب کنید. با این‌کار از استحمام در فضای آزاد لذت ببرید.

البته باید درنظر داشت که به دلیل محدود بودن گنجایش مخزن آب، می‌توانید به دفعات بسیار محدودی از دوش سیار استفاده کنید. هم‌چنین به علت عدم برخورداری از آب گرم‌کن؛ فقط در فصول گرم می‌توان از این دوش استفاده کرد.

چادر سقفی خودرو

یکی دیگر از راه‌های اقامت چندروزه در طبیعت؛ استفاده از چادر سقفی ماشین است. همانطور که قبلا گفته شد با تغییر صندلی‌های عقب خودرو و خواباندن آن‌ها، می‌توانید یک محل استراحت حداکثر دونفره درون خودروی سواری یا آفرود خود ایجاد کنید.

اما اگر تعداد سرنشینان خودرو بالا باشد؛ این امر امکان پذیر نیست. هم‌چنین اگر محل کمپ کردن شما در دل طبیعت است؛ به دلیل شرایط بد جوی، و وجود حیوانات وحشی، ممکن است امکان چادر زدن در آن محل برای شما وجود نداشته باشد.

تحت چنین شرایطی، بهترین راهکار، استفاده از چادر سقفی ماشین است. همانطور که از نام چادر سقفی ماشین پیداست، بر روی سقف خودرو سوار می‌شود. برای استفاده از چادر سقفی، می‌توانید با استفاده از یک نردبان، وارد آن شوید. با استفاده از چادر سقفی؛ می‌توانید حین خوابیدن از امنیت و آرامش کافی برخوردار باشید.

یکی دیگر از مزایای استفاده از چادر سقفی ماشین، مقرون به صرفه بودن آن است. اگر اهل سفر و گشت و گذار مداوم هستید؛ گرفتن هتل یا سوییت برایتان مقرون به صرفه نیست. اما با استفاده از چادر سقفی ماشین؛ با یک بار هزینه، می‌توانید محل استراحتتان را به صورت دائمی همراه خود داشته باشید.

یخچال فریزر صندوقی یا مسافرتی

در طول سفر، می‌توانید از یک یخچال فریزر صندوقی یا اصطلاحا یخچال فریزر مسافرتی؛ درون ماشین آفرود یا سواری خود استفاده کنید.

این یخچال‌ها به دلیل اندازه کوچک‌شان؛ به راحتی قابل نصب و جابه‌جایی هستند. می‌توانید نوشیدنی و مواد غذایی خود را، درون آن قرار داده؛ و در طول سفر کمپینگ، نگران فاسد شدن مواد غذایی خود نباشید.

چرا تبدیل خودرو سواری و آفرود به کمپر؟

ماشین آفرود/سواری؛ و ون کمپر، هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. اما هر دو دسته‌بندی نام برده؛ تجربه‌ای بسیار لذت‌بخش از طبیعت گردی را برای شما به ارمغان می‌آورند. ون کمپر به دلیل امکانات بالایی که به افراد می‌دهد، بسیار محبوب است. هم‌چنین استفاده از آن لذت سفر را دوچندان می‌کند.

اگرچه ماشین آفرود یا سواری؛ از نظر تجهیزات کمپینگ، کمی ضعیف‌تر از ون کمپر است؛ اما به دلیل ساختاری که این خودروها دارند، قدرت انجام کارهایی را به شما می‌دهند؛ که با ون کمپر قادر به انجامشان نیستید.

مزایای تبدیل خودرو آفرود و سواری به کمپر

برای مثال با استفاده از خودروهای آفرود و سواری؛ می‌توانید در جاده‌های سخت‌تری نسبت به ون کمپر رفت و آمد داشته باشید. علاوه بر این، سرعت حرکت شما در جاده، با استفاده از خودرو آفرود و سواری؛ به مقدار چشمگیری بالاتر از ون کمپر خواهد بود.

در نتیجه می‌توان با نصب برخی تجهیزات کمپر روی خودرو سواری یا آفرود؛ تا حدودی نیازهای خود را در کمپ‌های کوتاه مدت رفع کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نصب تجهیزات کمپر بر روی خودرو سواری یا خودرو آفرود؛ از طریق یکی از کانال‌های ارتباطی، با همکاران ما در آر اس گروپ – RSIGP تماس برقرار کنید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشان گذاری شده اند *

سبد خرید
Call Now Button