از چه عایقی در تجهیز کمپر استفاده می شود؟

خانه » بلاگ » از چه عایقی در تجهیز کمپر استفاده می شود؟

عایق چیست و در ون کمپر چه نقشی دارد؟

وقتی صحبت از کمپر و کاروان به میان می‌آید، می‌بایست عایق سرما، گرما و صدا در آن بطور جدی درنظر گرفته شود. چند بخش مختلف در کمپر وجود دارند که نیاز جدی به عایق سازی دارند.

عایق سازی منابع و مخازن کمپر و سازه های به کار رفته در کمپر نیازمند استفاده از متریالی قابل اعتماد است که بتوان در استفاده طولانی مدت روی آن حساب باز کرد.

بهترین عایق جهت استفاده در فضای داخلی کمپر چیست؟

یکی از مرغوب‌ترین و محبوب‌ترین عایق ها برای استفاده در کمپر و کاروان عایق الاستومری (الاستومریک) با روکش آلومینیوم و عایق پشت برچسب است.

این نوع عایق ها به دلیل برخورداری از چسبی که در پشتشان کار گذاشته شده است، قابل استفاده برای هر بخش از خودرو هستند.

تاریخچه عایق الاستومری

اگرچه عایق فوم الاستومری از دهه پنجاه میلادی در دسترس بوده است، هنوز در مورد خواص نسبت به عملکرد و مزایای این نوع عایق سردرگمی وجود دارد. با اینحال، ثابت شده است که عایق فوم الاستومری سلول بسته یکی از بهترین انتخاب ها برای کاربردهای لوله و تجهیزات مکانیکی سرد و گرم است.

عایق فوم الاستومری چیست؟

اساسا یک لاستیک مصنوعی است که از ساختار بسته سلولی برخوردار است. در لوله‌ها، ورق ها یا رول های کارخانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. لبه بیرونی آن از یک سطح صاف یا پوسته تشکیل شده است که بعنوان بازدارنده بخار داخلی متریال عمل می‌کند.

به دلیل ویژگی انعطاف پذیری بالا، فوم الاستومری در مقایسه با دیگر گونه های عایق مانند یه سلولی، پُلی ایزو و فوم فنولیک، از احتمال ترک خوردگی و شکستگی کمتری برخوردار است. در نهایت در زمینه انتشار مواد شیمیایی نیز فاقد فیبر و VOC است و به نوعی تکنولوژی سبز محسوب می‌شود.

تصویر قبل از عایق کاری:

تصویر پیش از عایق کاری

تصویر بعد از عایق کاری:

پس از عایق کاری کمپر با عایق الاستومری - عایق کمپر

نام های جایگزین عایق فوم ایلاستومری چیست؟

به عنوان عایق فوم الاستومری سلول بسته، عایق سلولی الاستومری انعطاف پذیر، عایق تک سلولی، عایق الاستومری سلولی، ضد تعریق، عایق مِمبرد، عایق لوله کشی، عایق لوله ممبرد، عایق لوله HVAC و عایق لاستیکی نیز شناخته می‌شود.

ویژگی های عایق فوم الاستومری چیست؟

مقاومت در برابر خوردگی و انعطاف پذیری بسیار بالا

عایق فوم الاستومری به دلیل نفوذپذیری کم بخار آب، ساختار سلولی بسته و بازدارندگی بخار داخلی، یک انتخاب بسیار هالی برای محافظت از لوله ها، منابع و مخازن به کار رفته در تجهیز سازه‌ای مختلف به حساب می‌آید. یکی از رایج‌ترین مشکلات و نگرانی‌های تجهیز کنندگان صنعتی و ساختمانی، خوردگی تجهیزات است که این عایق راه حل بسیار مناسبی برای این مورد محسوب می‌شود.

کنترل حرارت مواد و مقاومت در برابر پوسیدگی

در صورت نصب درست این عایق، می‌تواند به طور موثری افزایش یا افت حرارت و کنترل تراکن برای افزایش طول عمر سیستم مکانیکی را تضمین کند. بر خلاف انواع عایق های فیبری سلول باز، فوم سلول بسته – که عایق الاستومتری هم از همان جنس است – کارایی خود را از دست نمی‌دهد. همچنین در صورت تماس با رطوبت به منبع غذایی برای کپک ها تبدیل نمی‌شود.

ضخامت منعطف برای شرایط متفاوت

یکی از مهمترین موارد مربوط به عایق های الاستومتری، تعیین ضخامت عایق است. عواملی مانند دمای سیال یا گازی که در لوله ها و تجهیزات در جریان است، نوع لوله، اندازه لوله، دمای محیط بیرونی، رطوبت نسبی محیط و اعمال شدن یا نشدن یک پوشش بیرونی، برای محاسبه ضخامت دقیق عایق الاستومری مهم است.

مزایای استفاده از عایق ایلاستومری در کمپر
  1. عایق‌های سلول بسته الاستومری، انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند و بهترین گزینه برای سیستم های تهویه مطبوع، گرمایش و سرمایش هستند.
  2. مواد الاستومری به علت متریالی که در آن ها به کار رفته است، قابلیت کنترل دمایی بسیار بالایی دارند. در نتیجه برای استفاده بعنوان لایه های پوششی منابع و مخازن ون کمپر بسیار کاربردی‌اند. حفظ دمای سیالات موجود در منابع و مخازن کمپر یکی از حیاتی‌ترین اولویت‌های ممکن است.
  3. مقاومت آن‌ها در برابر خوردگی و رطوبت نیز، آن ها را به بهترین گزینه برای پوشش منابع و مخازن تبدیل می‌کند؛ چرا که منابع و مخازن کمپر در خارج از خودرو قرار می‌گیرند.
  4. در صورت استفاده از ضخامت درست آن، سلامت تجهیزات تقریبا تحت هر شرایطی امکان پذیر است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشان گذاری شده اند *

سبد خرید
Call Now Button