OFFROAD

آفرود

تجهیز خودرو های آفرود

مانند هر فعالیت دیگری، آفرود نیز نیاز به آمادگی کامل و داشتن تجهیزات مختص به خود است. بنابر این، ما در آر اس برای کمک به شما در اینجا به چند مورد از تجهیزات خودروهای آفرود اشاره می‌کنیم:

چرخ

اولین نکته‌ای که در آفرود سواری باید به آن توجه داشت انتخاب چرخ و لاستیک مناسب است. اندازه چرخ‌ها، الگوی آج‌ها و نوع ساخت آن‌ها تا حد بسیار زیادی بر عملکرد خودرو آفرود شما در آفرود سواری تاثیر می‌گذارد.

خودرو آفرود چیست؟

چراغ و نورپردازی ماشین

اگر به شب علاقه دارید و مایل‌ هستید آفرود سواری را در شب تجربه کنید؛ باید برای انتخاب چراغ و سیستم نورپردازی خود، اهمیت زیادی قائل شوید.

این موضوع تنها شامل چراغ‌های جلو و عقب نمی‌شود. شما برای شرایط خاص و غیر منتظره، نیاز به نصب چراغ های اضطراری با باطری های قابل تغذیه با استفاده از باتری دارید.

بامپر یا ضربه گیر (سپر)

آفرود سواری یک تفریح است اما حوادث ممکن است در هر جایی و هر زمانی رخ دهند. لذا سپرها و ضربه‌گیرها یکی از تجهیزاتی هستند که خودرو های آفرود باید به نوع خاصی از آن مجهز باشند.

چرا که به دلیل دوام بالا می‌توانند آسیب بیشتری را تحمل کنند و قبل از رسیدن فشار به کابین و سرنشین، ضربه را به خوبی در بدنه ماشین توزیع کنند.

انواع خودرو های آفرود

تجهیزات اضطراری

این تجهیزات شامل ابزار تعمیر خودرو، وسایل ارتباطی و مسیریابی و لوازم جانبی مختلف برای آفرود می‌باشند؛ که به صورت مختصر و جزئی به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. باطری زاپاس آفرود
 2. لاستیک و لوازم پنچرگیری
 3. کمپرسور هوا
 4. کپسول آتش نشانی
 5. کیت تعمیر موتور آفرود
 6. Gps
 7. کیت امدادی و کمک های اولیه آفرود

هم‌چنین با توجه به اینکه مسیر آفرود همیشه ناهموار و دشوار است، اتفاقاتی مانند گیر افتادن در گودال ها و گل و لای و غیره؛ دور از انتظار نیست. لذا همراه داشتن تجهیزاتی مانند قلاب و تسمه و تجهیزات بکسل؛ به شما کمک می‌کند؛ در صورت ایجاد مشکل به راحتی از آن وضعیت خلاص شوید.

فیس لیفت آفرود

فیس لیفت خودرو آفرود که بیشتر جنبه زیبایی دارد و خدمات فیس لیفت خودرو در آر اس باعث می‌شود؛ خودرو شما ظاهری بسیار خاص و جذاب به خود بگیرد.

خدمات فیس لیفت خودرو های آفرودی نیز در آر اس گروپ؛ به بهترین نحو ممکن و با رعایت اصول و کیفیت لازم برای کار تقدیم حضور شما عزیزان می‌شود.

نمونه کارهای آفرود آر اس گروپ

Toyota Hilux facelift & offroad project

پروژه فیس لیفت و آفرود تویوتا هایلوکس از مدل 2012 به مدل 2020 به همراه سوپر لید

تجهیز خودرو های آفرود

Toyota Hilux facelift & offroad project

پروژه فیس لیفت و آفرود تویوتا هایلوکس از مدل 2012 به مدل 2020 به همراه رمپ برقی جهت حمل ATV

Toyota Hilux facelift and off-road project from Toyota Prado 150 model from 2012 to 2021 model - Chiron Design kit with full off-road accessories

پروژه فیس لیفت و آفرود تویوتا هایلوکس از مدل تویوتا پرادو 150 از مدل 2012 به مدل 2021 - کیت شیرون دیزاین به همراه لوازم فول آفرودی

Toyota Landcruiser 200 facelift & offroad project

پروژه فیس لیفت و آفرود تویوتا لندکروزر 200 به مدل 2018

UAZ PATRIOT offroad & Design project

پروژه آفرود و فول دیزاین یوآز پاتریوت به همراه لایت بار و چادر سقفی فول باکس

Mitsubishi Pajero full overhaul & offroad project

پروژه فول اورهال و آفرود پاجرو

Toyota Hilux facelift & offroad project

پروژه فیس لیفت و آفرود تویوتا هایلوکس از مدل 2012 به مدل 2020 به همراه سوپر لید

تجهیز خودرو های آفرود

Toyota Hilux facelift & offroad project

پروژه فیس لیفت و آفرود تویوتا هایلوکس از مدل 2012 به مدل 2020 به همراه رمپ برقی جهت حمل ATV

Toyota Hilux facelift and off-road project from Toyota Prado 150 model from 2012 to 2021 model - Chiron Design kit with full off-road accessories

پروژه فیس لیفت و آفرود تویوتا هایلوکس از مدل تویوتا پرادو 150 از مدل 2012 به مدل 2021 - کیت شیرون دیزاین به همراه فول لوازم آفرودی

Toyota Landcruiser 200 facelift & offroad project

پروژه فیس لیفت و آفرود تویوتا لندکروزر 200 به مدل 2018

UAZ PATRIOT offroad & Design project

پروژه آفرود و فول دیزاین یوآز پاتریوت به همراه لایت بار و چادر سقفی فول باکس

Mitsubishi Pajero full overhaul & offroad project

پروژه فول اورهال و آفرود پاجرو

سوالات متداول

خودرو آفرود چیست؟

خودرو آفرود اساسا به خودرویی گفته می‌شود که توانایی حرکت در جاده‌های بیابانی، جنگلی و گل و لای، برفی، ساحلی و کلیه مسیرهای ناهموار را داشته باشد.

خودرو آفرود معمولا دارای سیستم تعلیق قوی، لاستیک‌های بزرگ و آج‌دار و ارتفاع بالاتر از سطح زمین نسبت به دیگر خودروها می‌باشند.

هم‌چنین به دلیل مجهز بودن به سیستم دیفرانسیل چهار چرخ متحرک (4WD) ، قدرت پیشرانه به هر چهار چرخ منتقل شده که باعث می‌شود خودرو آفرود بتواند در مسیرهای صعب‌العبور حرکت کند.

به همین دلیل، علاوه بر مصارف تفریحی و گردشگری و امدادی، در مسابقات اتومبیل‌رانی و موتورسواری نیز از خودروهای آفرود استفاده می‌شود.

انواع خودرو آفرود

خودروهای آفرود بر اساس عملکردی که دارند به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند؛ که هرکدام دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خود هستند و برای هدفی خاص مانند تفریحی، امدادی، نظامی و غیره توسعه یافته‌اند.

در این عنوان به بررسی سه نوع از مهمترین خودرو آفرود می‌پردازیم:

 

 • 4x4s

همانطور که از نام آن پیداست این دسته از خودروهای آفرود از سیستم چهار چرخ متحرک استفاده می‌کنند. این دسته شامل ون کمپینگ، SUVها و سایر وسایل نقلیه‌ایست که برای حرکت در زمین‌های ناهموار طراحی شده‌اند.

این دسته از خودرو آفرود به دلیل شباهت آن به خودروهای سواری و استحکام و دوام بسیار بالای آن‌ها یکی از محبوب‌ترین انواع خودرو آفرود است.

 

 • ATVs

این دسته اصطلاحا به موتورهای چهار چرخ نیز معروف هستند چرا که اساسا این خودرو آفرود یک موتور سیکلت توسعه یافته است و شباهت بسیار زیادی موتور سیکلت دارند. از فرمان گرفته وضعیت نشستن سرنشین.

این خودرو آفرود بیشتر بین شکارچیان، کشاورزان و دامداران محبوب می‌باشند. هم‌چنین برای افراد مبتدی که مایل‌اند لذت آفرود را تجربه کنند؛ اما قصد کمپینگ ندارند یا مسیر آن‌ها چندان ناهموار نیست، این دسته از خودرو آفرود مناسب است.

علاوه بر این با برگزاری مسابقات در پیست‌ها، زمین‌های خاکی و مسیرهای آفرود، این دسته خودرو آفرود در صحنه مسابقات اتوموبیل‌رانی بسیار محبوب شده است.

ATVهایی که در مسابقات استفاده می‌شوند داری موتورها و شاسی تقویت شده و سیستم تعلیق و هندلینگ قوی‌تری نسبت به سایر ATVها می‌باشند.

 

 • SxS

نام دیگر این دسته UTV نیز می‌باشد که ترکیبی از SUV و ATVها می‌باشند.

این نوع خودرو آفرود بسته به پیکربندی خودرو می‌توانند بین 2 تا 6 نفر را حمل کند.

اما از نظر امکانات و تجهیزات تفاوت چندانی با ATVها ندارند و به تنهایی برای کمپینگ مناسب نیستند.

مزایای خودروهای آفرود

بر کسی پوشیده نیست که خودرو آفرود طیف وسیعی از مزایا را هم برای رانندگان معمولی هم برای کسانی که به دنبال ماجراجویی‌های هیجان انگیز آفرود هستند را ارائه می‌دهد.

 

 • رانندگی در جاده‌های ناهموار

همانطور که پیشتر گفته شد یکی از مزیت‌های خودرو آفرود سیستم دیفرانسیل چهار چرخ متحرک است که قدرت پیشرانه موتور را به هر چهار چرخ خودرو آفرود منتقل می‌کنند.

این موضوع به خودرو شما اجازه می‌دهد تا با جاده‌های دشوار و صعب‌العبور مقابله کند و به شما این امکان را می‌دهد که به مناظر و مناطق بکری برای کمپینگ دست پیدا کنید که برای یک خودرو معمولی غیر ممکن است.

 

 • امنیت

رانندگان خودرو آفرود دید بهتری از جاده را دارند و به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا خطرات جاده‌ای را راحت تر تشخیص دهند.

همچنین به دلیل داشتن شاسی و بدنه بسیار مقاوم خودروهای آفرود، در هنگام تصادف و حوادث ناگوار سرنشینان کمتر آسیب ممکن را می‌بینند.

 

 • فضا و جادار بودن

خودرو آفرود در مقایسه با دیگر خودروها فضای بسیار بیشتری در اختیار سرنشینان خودرو قرار داده و به سرنشینان اجازه می‌دهد چه برای سفر چه برای کمپینگ به راحتی وسایل و تجهیزات خود را در آن قرار دهند.

آفرود سواری چیست؟

به رانندگی در جاده‌های ناهموار مانند شن، خاک، بستر رودخانه، گل و لای، برف، سنگ و سایر زمین‌های طبیعی آفرود سواری می‌گویند.

این تعریف کیفیتی‌ست که رانندگی آفرود را از رانندگی معمولی جدا می‌کند و به همین دلیل است که اکثر مردم آن را سرگرم کننده می‌دانند.

آفرود سواری برای هر شخص و مکانی متفاوت است و زمین عامل تعیین کننده اصلی برای انتخاب نوع آفرود سواری شما می‌باشد.

در ادامه به عنوان آفرود سواری اشاره می‌کنیم:

 

 • تپه‌های شنی

این آفرود بر روی تپه‌های شنی انجام می‌شود که معمولا از ATVها، SxSها و 4×4ها برای این نوع آفرود استفاده می‌شود.

 

 • گل و لای

مناطق گل آلود و باتلاقی یکی از محبوب‌ترین انواع آفرود است و هدف در این نوع آفرود این است که تا آنجایی که ممکن است بدون گیر کردن در گل و لای مسیر خود را پیش ببرید.

 

 • خط سبز

بر خلاف دو مورد این قبل، این نوع آفرود بیش از یک مسیر را شامل می‌شود. این مسیر از جاده‌های ناهموار، مسیرهای جنگلی و جاده‌های قدیمی عبور می‌کند و از این رو به آن خط سبز می‌گویند.

 

 • مسابقات کویر

مسابقات بیابانی و کویری تقریبا مانند تپه‌های شنی است که در آن برای تعلیق بهتر و کنترل سرعت بالاتر، بیشتر از 4×4ها استفاده می‌شود.

 

 • مسیرهای آبی

یک نوع آفرود است که راننده را ملزم به عبور از نهرها و رودخانه‌های کم‌عمق می‌کند.

 

 • بالا رفتن از تپه

یکی از هیجان انگیزترین فعالیت‌های آفرود تپه نوردی است. زیرا مستلزم رانندگی در شیب‌های بسیار تند یا پایین رفتن از دره‌ها و صخره‌هاست.