لوازم کمپینگ: لوازم سفر و طبیعت‌گردی با کمپر

خانه » بلاگ » لوازم کمپینگ: لوازم سفر و طبیعت‌گردی با کمپر

تصویر شاخص لوازم کمپینگ

ممکن است شما نیز قصد شروع کمپینگ داشته باشید اما از تجهیزات و ملزومات سفر مطلع نباشید. تجهیزات و لوازم کمپینگ عضو جدانشدنی شما در مسافرت‌ها و کمپینگ‌های طولانی مدت – زندگی ون لایف – هستند. تهیه این لوازم نه‌تنها باعث افزایش راحتی شما در سفر می‌شود، بلکه داشتن بعضی از آنان در طول سفر بسیار حیاتی است.

یکی از مهم‌ترین و در عین حال لذت‌بخش‌ترین اقدامات مهم قبل از کمپینگ، تهیه لوازم کمپینگ و وسایل کمپینگ است. وجود این تجهیزات تنها باعث آسایش و راحتی شما نمی‌شوند؛ بلکه به شما اطمینان خاطر می‌دهند که هنگام بروز چالش‌ها، می‌توانید به خوبی با آنان مقابله کنید.

نوع این تجهیزات نسبت به محلی که سفر می‌کنید، مدت اقامت و شرایط آب‌وهوایی در آن منطقه متفاوت است. برای مثال نوع چادری که در مناطق سردسیر و بارانی استفاده می‌کنید با چادری که در مناطق کویری به همراه دارید بسیار متفاوت است. همچنین تهیه این تجهیزات به تعداد افرادی که همراه شما هستند نیز بستگی دارد.

در بعضی عناوین مانند راهنمای کمپینگ برای آماتورها و چک لیست کمپینگ به‌طور مختصر درباره تجهیزات موردنیاز برای کمپینگ توضیحاتی داده شد. در این عنوان قصد داریم به صورت مفصل و کامل تجهیزات مهم و ضروری کمپینگ را به شما عزیزان معرفی کنیم تا سفر ایمن‌تر و راحت‌تری داشته باشید. همچنین برای مشاهده فهرست کامل تجهیزات کمپینگ نیز می‌توانید به عنوان قیمت تجهیز کمپر مراجعه نمایید.

لوازم کمپینگ - لوازم خواب

لوازم خواب

با اینکه اغلب کمپرها وسایل و تخت خواب را در لوازم کمپینگ خود دارند، شما می‌بایست پیش از شروع سفر از سالم بودن و وجود تمامی لوازم خواب مطمئن شوید:

تخت‌ خواب

یکی از ملزومات ون‌های کمپر تخت خواب است؛ چراکه خواب راحت و استراحت کافی در طول کمپینگ بسیار مهم بوده و باعث بازیابی انرژی شما می‌شود. ون‌های کمپر RSIGP مانند ون کمپر تویوتا هایس و ون هیوندای H350 مجهز به بهترین و راحت‌ترین تخت خواب‌های کمپر هستند.

شما عزیزان می‌توانید بسته به سایز، وزن و نیازتان تخت خواب مورد علاقه خود را سفارش دهید. همکاران ما در RSIGP با استفاده از مرغوب‌ترین متریال روز برای شما این تخت‌خواب‌ها را طراحی و اجرا می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع، عنوان انواع تخت کمپر را مطالعه بفرمایید.

چادر مسافرتی

انتخاب چادر مناسب کمپینگ نیز بسیار حائز اهمیت است. بسته به تعداد افرادی که همراه خود دارید، سایز چادر را انتخاب کنید؛ همچنین در هنگام خرید علاوه بر تعداد افراد، مقدار وسایلی را که قرار است در چادر قرار دهید نیز مد نظر قرار دهید. حتما توجه داشته باشید که این وسایل ضد آب باشند تا در مواقع بارندگی دچار مشکل نشوید.

برای این منظور می‌توانید از چادرهای سقفی استفاده کنید. این چادرها روی سقف ون کمپر یا تراک کمپر نصب می‌شوند. در نتیجه می‌توانید از فضای داخلی کمپر استفاده بیشتری بکنید.

 یکی دیگر از ویژگی‌های یک چادر مناسب، داشتن تهویه است. وزن پایین و سهولت در نصب، دو فاکتور مهم دیگر در انتخاب چادر کمپینگ هستند. در طول کمپینگ شما ممکن است زمان زیادی را در چادر خود سپری کنید؛ در نتیجه در خرید آن بسیار حساسیت به خرج داده و به خوبی تحقیق کنید.

کیسه خواب و بالش

مهم‌ترین فاکتور در انتخاب کیسه خواب، منطقه‌ای است که قصد دارید در آن‌جا کمپ بزنید. اگر قصد سفر کمپینگ در مناطق سرد را دارید حتما کیسه خوابی انتخاب کنید که بدن شما را گرم نگه دارد. وزن و جنس کیسه خواب نیز بسیار مهم است؛ باید جنس کیسه خواب به‌گونه‌ای باشد که از ورود رطوبت جلوگیری کند.

 انتخاب بالش مناسب در کیفیت خواب شما تاثیر زیادی می‌گذارد. حتما از بالش مناسب خود استفاده کنید تا در هنگام خواب عضلات گردن شما تحت فشار نباشد. داشتن خواب خوب و راحت باعث می‌شود انرژی بیشتری داشته و سفر کمپینگ بهتری را تجربه کنید.

لوازم آشپزخانه از تجهیزات کمپینگ

تجهیزات آشپزی

دومین مورد بسیار مهم در لوازم کمپینگ مربوط است به تجهیزات آشپزی. گاهی نبود یک وسیله بسیار ساده آشپزی، می‌تواند اثر محسوسی بر کیفیت غذای شما در سفر بگذارد. در ادامه مهم‌ترین تجهیزات آشپزی در سفر را بررسی می‌کنیم.

اجاق گاز

اجاق گاز یکی از تجهیزات الزامی ون کمپر است. اگر قصد کمپینگ و سفرهای جاده‌ای دارید، وجود اجاق گاز به شما کمک می‌کند تا در هزینه خورد و خوراک بسیار صرفه‌جویی کنید. از طرفی در طبیعت و مناطق دور افتاده، مشکل غذا نخواهید داشت.

ظروف پخت‌وپز

تعدادی قابلمه و تابه در لوازم آشپزخانه خود داشته باشید. بهتر است از ظروف نچسب استفاده کنید تا برای شستشوی آن‌ها دچار مشکل نشوید. اگر قصد داشتید در طبیعت و روی آتش آشپزی کنید؛ حتما از ظروفی استفاده کنید که با حرارت آتش دچار آسیب و تغییر رنگ نشوند. ظروفی از جنس روی و آلومینیوم بهترین گزینه برای این بخش هستند.

سیستم تصفیه آب

گاهی اوقات در کمپینگ‌های طولانی با کمبود آب آشامیدنی مواجه می‌شوید. از طرفی از کیفیت آب موجود در طبیعت نیز مطلع نیستید و نوشیدن آن ممکن است خطرناک باشد. یک دستگاه تصفیه آب قابل‌حمل در چنین شرایطی بسیار مفید خواهد بود.

داشتن آب آشامیدنی و تمیز در سفر بسیار مهم است. وجود یک دستگاه تصفیه آب در آشپزخانه می‌تواند بسیار به شما کمک کند؛ چراکه می‌توانید مخزن آب کمپر را با آب رود یا چشمه پر کرده و به‌کمک دستگاه تصفیه از آن برای آشامیدن، نظافت یا آشپزی استفاده کنید.

همچنین به‌طور معمول کمپر ون‌هایی که از ظرفیت کافی برخوردار هستند؛ مجهز به منبع آب تمیز هستند. برای اطلاع دقیق‌تر از این بخش از تجهیزات و لوازم کمپر مطالعه عنوان مشخصات فنی منابع و مخازن کمپر به شما عزیزان پیشنهاد می‌شود.

نگهداری از مواد غذایی

برای نگهداری مواد غذایی یک یخچال کوچک در اتومبیل و ون کمپر خود به همراه داشته باشید. یخچال از فاسد شدن مواد غذایی شما جلوگیری می‌کند و در کمپینگ‌های طولانی‌مدت به مشکل غذا برخورد نخواهید کرد.

برای نگهداری مواد غذایی حتما از ظروف دربسته و یا کیسه‌های وکیوم استفاده کنید. این کیسه‌ها ماندگاری مواد غذایی را بیشتر می‌کنند. همراه داشتن چند کنسرو نیز می‌تواند به شما کمک شایانی کند. ظرفیت یخچال بر اساس ظرفیت و فضای داخلی قابل استفاده کمپر مشخص می‌شود.

ذخیره آب

برای کمپینگ‌های خود ظروفی برای ذخیره آب در نظر داشته باشید. برای این کار می‌توانید کمپر خود را به تانکر و مخزن آب مجهز کنید. اطمینان حاصل کنید که آب کافی برای سفر خود به همراه دارید تا در پخت‌وپز و نظافت دچار مشکل نشوید.

اگر در کمپر شما قابلیت و فضای کافی برای نصب مخزن آب وجود نداشت می‌توانید از گالن‌های آب استفاده کنید. این گالن‌ها در اندازه‌های مختلفی وجود دارند. برخی از آنان نیز به شیر آب مجهز هستند.

یکی از مزایای کمپرهای آر اس گروپ مجهز بودن آشپزخانه آن‌ها است. این آشپزخانه به تمامی امکانات رفاهی اعم از اجاق گاز، سینک، یخچال و مواردی از این قبیل مجهز است. همچنین وجود مخزن آب و دستگاه تصفیه، شما را از از خرید آب آشامیدنی در طول سفر بی‌نیاز می‌کنند.

وسایل شخصی

سومین دسته از لوازم کمپینگ و تجهیزات مهم سفر با کمپر ون، وسایل شخصی هریک از مسافران است.

لباس مناسب

انتخاب لباس مناسب کمپینگ می‌تواند باعث افزایش آسایش و راحتی شما در طول کمپینگ شود. بسته به شرایط جوی محل کمپینگ لباس خود را انتخاب کنید. حتما کلاه، جوراب گرم، دستکش و چکمه‌های کوه‌نوردی به همراه داشته باشید.

در مناطق بارانی نیز حتما از لباس‌های ضد آب استفاده کنید. خیس شدن لباس‌هایتان در طول کمپینگ می‌تواند مشکلاتی جدی را برایتان به همراه داشته باشد. این مشکلات می‌توانند تا حدی جدی باشند که شما را مجبور به انصراف از ادامه سفر کنند.

کوله پشتی

همراه داشتن یک کوله پشتی مناسب در کمپینگ بسیار حائز اهمیت است. بهتر است جنس کوله پشتی نیز باید ضدآب باشد تا در مواقع بارندگی وسایل داخل آن آسیب نبیند. جنس بندهای کوله پشتی و ساختار آن باید به‌گونه‌ای باشد که در صورت پیاده‌روی طولانی کم‌ترین فشار به مهره‌های کمر شما وارد شود.

در کوله پشتی خود می‌توانید علاوه بر چادر و کیسه خواب، مواردی مانند وسایل شخصی، جعبه کمک‌های اولیه، کیت بقا، ابزار ناوبری و غیره را جا دهید. در ادامه به معرفی و توضیح این موارد نیز خواهیم پرداخت.

بهداشت و نظافت

بسته‌بندی وسایل ضروری مانند دستمال توالت، مسواک و حوله را فراموش نکنید. همچنین وسایل بهداشت شخصی و هر دارویی که ممکن است نیاز داشته باشید را در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که منبع آب قابل‌اعتماد و تمیز برای شستشو دارید. بسته‌بندی وسایل شخصی برای حفظ راحتی و بهداشت شما در طول ماجراجویی کمپینگ ضروری است.

تجهیزات ایمنی و اضطراری

نوبت یه یکی از مهم‌ترین بخش‌های تجهیزات و لوازم کمپینگ می‌رسد: لوازم ایمنی و اضطراری. همواره این امکان وجود دارد که در در طبیعت و در فاصله چندین کیلومتری تا نزدیک‌ترین شهر، حادثه‌ای جدی برای یکی از مسافران پیش بیاید. آمادگی داشتن برای چنین شرایطی به شما کمک خواهد کرد تا با خیال راحت‌تر سفر کنید.

کیت اضطراری

حتما یک جعبه و کیت اضطراری در خودرو یا وسایل شخصی خود به همراه داشته باشید. این کیت حاوی وسایلی از جمله چراغ قوه، قطب‌نما، جعبه کمک‌های اولیه، چاقو، فندک و موارد بسیار دیگری است.

به کیت اضطراری اصطلاحا کیت بقا نیز گفته می‌شود. می‌توانید خودتان مطابق با نیاز خود این کیت را درست کنید یا به‌صورت آماده از فروشگاه‌های معتبر خریداری کنید. اطمینان حاصل کنید که این کیت به‌راحتی در دسترس شماست و در مواقع اضطرار می‌توانید از آن استفاده کنید.

تجهیزات ایمنی

تهیه تجهیزات ایمنی برای خودرو و کمپ مانند کپسول آتش‌نشانی، جعبه کمک‌های اولیه و مواردی از این قبیل را فراموش نکنید. همچنین حتما برای اتومبیل و کمپر خود لاستیک زاپاس، جعبه ابزار و جک برای تعمیر به همراه داشته باشید.

آماده بودن برای شرایط اضطراری از نکات مهم در کمپینگ است. بنابراین با داشتن تجهیزات مناسب، با اطمینان خاطر، خود را برای پیش‌آمدهای احتمالی آماده کنید.

کیت کمک‌های اولیه

حتما یک کیت کمک‌های اولیه در طول سفر به همراه خود داشته باشید. این کیت می‌تواند شامل مواردی چون: بتادین، بانداژ، گاز استریل، چسب زخم، آنتی بیوتیک، پماد سوختگی، چرک‌خشک‌کن و مواردی از این قبیل باشد. حتما قیچی و الکل ضدعفونی‌کننده نیز به همراه داشته باشید.

اطمینان حاصل کنید که در تهیه کیت کمک‌های اولیه چیزی از قلم نیفتاده باشد، سپس آن را در دسترس قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا در مواقع اضطراری بتوانید سریعا به آن دسترسی پیدا کنید. همراه داشتن جعبه کمک‌های اولیه باعث می‌شود با اطمینان خاطر سفر خود را شروع کرده و در مواقع اضطراری بتوانید با چالش‌ها مقابله کنید.

ابزار ناوبری

داشتن نقشه، قطب‌نما و یک دستگاه ناوبری دیجیتال در سفرهایی که با آن منطقه آشنایی ندارید و آنتن‌دهی تلفن همراه ضعیف است، بسیار ضروری است. به‌کمک این تجهیزات در صورت گم کردن مسیر می‌توانید به‌راحتی راه خود را پیدا کنید و به ادامه سفر بپردازید.

همچنین می‌توانید در اطراف محل کمپینگ با اطمینان خاطر به قدم زدن و کاوش بپردازید. اطمینان حاصل کنید که ابزار ناوبری شما دقیق بوده و به‌راحتی قابل‌استفاده باشد. در عنوان آموزش کمپینگ برای آماتورها به معرفی دو مدل از بهترین ابزارهای ناوبری دیجیتال پرداختیم.

برخی از آنان به تلفن‌های ماهواره‌ای مجهز هستند. به‌کمک این قابلیت در صورت گم شدن می‌توانید با هم گروهی‌های خود ارتباط برقرار کنید. قبل از خرید تجهیزات ناوبری توصیه می‌کنیم این عنوان را مطالعه بفرمایید.

ابزار سرگرمی

می‌دانستید که در سفر ممکن است حوصله‌تان سر برود؟ پس بهتر است پیش از شروع سفر، چند وسیله سرگرم‌کننده برای خود ببرید.

کتاب و گیم برد

برای اوقات فراغت خود در کمپینگ برنامه‌ای در نظر داشته باشید. همراه داشتن یک یا چند جلد کتاب می‌تواند در اوقات بیکاری به شما کمک کند. همچنین می‌توانید از گیم برد (بازی‌های تخته‌ای) برای بازی‌های چندنفره استفاده کنید و با همراهانتان در کمپ اوقات خوشی را رقم بزنید.

دوربین دو چشمی و دوربین عکاسی

همراه داشتن دوربین دوچشمی می‌تواند لحظات خاصی را برای شما رقم بزند. با استفاده از این دوربین می‌توانید مناظر طبیعی در دوردست را مشاهده کنید. همچنین در صورت مشاهده گونه‌های جانوری خاص، می‌توانید بدون نزدیک شدن به تماشای آنان بپردازید.

دوربین عکاسی نیز برای ثبت وقایع و مناظر زیبای طبیعت نیز بسیار مفید است. با دوربین عکاسی می‌توانید لحظات خوب سفرتان را ثبت کرده و پس از مدت‌ها با دیدن آن‌ها تجدید خاطره کنید.

همراه داشتن یک اسپیکر قابل‌حمل یا هدفون نیز می‌تواند مفید باشد. هنگام تماشای مناظر زیبای طبیعت، با پخش کردن یک موسیقی خوب می‌توانید لذت تماشای طبیعت را دوچندان کنید.

چگونه تجهیزات و لوازم کمپینگ را تهیه کنیم؟

تهیه لوازم کمپینگ به عوامل بسیاری بستگی دارد: از محل کمپ گرفته تا تعداد روزهای اقامت و تعداد نفرات همراهتان. ما در این عنوان سعی داشتیم تا به‌صورت کلی و جامع موارد ضروری و مورد نیاز برای کمپینگ را به شما معرفی کنیم.

تیم ما در RSIGP هنگام تجهیز ون کمپر، تمامی نیازهای شما عزیزان را در نظر می‌گیرد و امکانات رفاهی کامل را در اختیارتان می‌گذارد. کمپرهای RSIGP به تمامی تجهیزات ضروری کمپینگ مجهز بوده و دیگر دغدغه تهیه آنان را نخواهید داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این کمپرها عنوان انواع کمپر در ایران و جهان مطالعه بفرمایید.

ون کمپر و تراک کمپر در سفرها و ماجراجویی‌ها بسیار مورد استقبال افراد قرار می‌گیرند. اما اگر قصد ماجراجویی در دل طبیعت بکر و مناطق دورافتاده را دارید، تنها به لوازم کمپینگ خود اکتفا نکنید؛ چراکه در بعضی مناطق مانند مناطق کوهستانی، دره‌ها و غیره، خودروی شما قابلیت پیشروی ندارد و باید بقیه مسیر را پیاده طی کنید. در نتیجه قبل از سفر حتما این موارد را در نظر گرفته و نسبت به تهیه لوازم کمپینگ اقدام کنید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشان گذاری شده اند *

سبد خرید
Call Now Button